Pomůžeš? Poděkujeme ti!

Patrik Tylš

Příběh Patrika Tylše

Jen málo lidí si dokáže představit, jaké to je mít doma handicapované dítě. Proto bych vám ráda vyprávěla příběh malého Patrička, syna mé kamarádky. Patrik se narodil v lednu 2006, v 6. měsíci těhotenství, vinou doktora, který zanedbal zánět. Jeho míry byly 1 140 g a 37 cm. Po narození musel být resuscitován kvůli syndromu dechové tísně a dechovým pauzám, následně byl připojen na plicní ventilaci (viz obr.).

 

Tyto a další potíže Patrik překonal a nějaký čas bylo vše v pořádku, ale kolem 7. měsíce se to změnilo. Začínal se opožďovat ve vývoji, až se nakonec v podstatě zastavil.  V květnu 2007 byla vyřčena diagnóza: Psychomotorická retardace
s rozvojem triparetické, spastické formy dětské mozkové obrny, tzn., že jsou postiženy zvýšeným svalovým napětím obě dolní končetiny a levá horní. V prosinci 2007 přišla další špatná zpráva: těžká oboustranná nedoslýchavost. Navzdory svému handicapu je velmi čilý a nevydrží chvíli v klidu. Díky dnešním metodám léčení je možné Patričkův vývoj ještě zlepšit. Dětský mozek je nejvíce tvárný do 7 let věku dítěte, kdy se dají dělat pokroky ve vývoji, poté už je stav spíše udržovací. Patrik má za sebou jednu operaci a nespočetné množství různých vyšetření, z toho hodně
z nich v narkóze, která stále pokračují. Další operace ho teprve čekají.
V lednu 2010 mu byly 4 roky, ale vývojově odpovídá asi 10ti měsíčnímu dítěti.
K tomu, aby mohl dělat pokroky je kromě lásky a trpělivosti rodičů potřeba několik druhů cvičení, léčebných metod, léků, různých pomůcek a v neposlední řadě také hraček, u kterých je potřeba zapojit více smyslů, nejlepší kombinací je stimulace zraku, sluchu a hmatu. Pojišťovna bohužel hradí pouze některé věci, ostatní jen částečně nebo vůbec. Na následujícím obrázku je Patrik ve vertikalizačním stojanu na prezentaci pomůcek firmy Ottobock.

Více informací o této problematice najdete na webových stránkách: www.kdyzsluncenesviti.webnode.cz nebo můžete kontaktovat telefonicky Patričkovu rodinu na tomto tel. čísle: 777 348 210. Pokud vás Patrikův příběh zaujal, není vám jeho osud lhostejný a chtěli byste mu pomoci, potřebné věci nebo čísla účtů se dozvíte na výše uvedených webových stránkách. I sebemenší částka může Páťovi a jeho rodičům pomoci při otevírání cesty k lepším zítřkům.

Vyhledávání

© 2009 Všechna práva vyhrazena.